dla rodziców

Jak wspomagać małe dzieci w nauce angielskiego w domu?

 

 

Prawdą jest, że dzieci w wieku przedszkolnym uczą się w nieprawdopodobnym tempie i są niezwykle zainteresowane wszelkimi nowościami. Dzięki temu przyswajają one wiadomości bez wysiłku, a sama nauka nowych rzeczy, w tym języka obcego, jest dla nich zupełnie naturalna.

 

Wielu Rodziców zauważa, że wiek przedszkolny jest świetną okazją do zapoznania swoich dzieci z językiem obcym. Przedszkolaki dzięki elastycznym organom mowy potrafią idealnie powtórzyć każdy dźwięk. Daje to podstawy do dobrej wymowy, akcentu oraz intonacji, a nauka tych elementów tworzy bazę do poprawnego wysławiania się po angielsku w przyszłości. Nauczanie dziecka języka obcego we wczesnym wieku odgrywa ważną rolę, gdyż bardzo pozytywnie wpływa na ogólny rozwój, w szczególności na pamięć malucha.

Bawmy się

Nauka języka obcego powinna być zabawą, na którą warto poświęcić dziecku 10-15 minut dziennie. Co istotne – nie można nadawać temu jednak zbyt oficjalnej formy. Jeżeli dzieci niechętnie będą brały udział w takiego typu zabawach – nie nalegać. Z czasem dziecko się zainteresuje, oczywiście jeśli konsekwentnie będziecie proponować atrakcyjne aktywności. Najważniejsze to się nie poddawać.

Interesujmy się

Jeśli nasze dziecko wraca z przedszkola pytajmy, rozmawiajmy na temat tego, czego nauczyło się na zajęciach. Doświadczenie uczy jednak, iż nie wszystkie dzieci lubią opowiadać o tym, co działo się na zajęciach, a niektóre wręcz nie cierpią prośby o wyrecytowanie wierszyka lub zaśpiewanie piosenki. Nie należy tym się zniechęcać. Lepiej zainicjować zabawę np. przy przygotowaniu obiadu, możemy pobawić się dzieckiem w naukę nazw owoców i warzyw. I co najważniejsze – chwalmy dziecko i nie krytykujmy, nawet jeśli pojawią się błędy. Dzieci bardzo potrzebują ciągłej zachęty i pochwał. Każdy, nawet najmniejszy sukces motywuje je do dalszych zmagań.

Telewizja nie taka zła, jak ją malują

Zachęcajmy dziecko do słuchania w domu płyt w języku angielskim, oglądania bajek, filmów i programów w tym języku. Obejrzenie ulubionej kreskówki w innym języku niż ojczysty może rozwinąć jego zdolności poznawcze. Zwróćmy uwagę na to, że oglądanie czegokolwiek po angielsku wzbudza kreatywność, gdyż momentami trzeba domyśleć się, czego dotyczy dialog. Oprócz tego jest to doskonała metoda na przyswojenie pojedynczych słówek oraz zwrotów. Co ważne, nie przepytujmy dziecka z każdego słówka! Małe Dzieci uczą się kontekstowo. Prawdopodobnie nie będą potrafiły przetłumaczyć zdania w bajce, ale będą potrafiły wnioskować, co się stało. Jest to bardzo istotna umiejętność!

Piosenki i rymowanki po angielsku

Najważniejszą zaletą słuchania piosenek i rymowanek jest oswajanie się maluszków z angielską fonetyką w atrakcyjnej formie. Wspólne słuchanie wpadających w ucho dziecięcych piosenek jest doskonałym przykładem połączenia nauki z zabawą. Gdzie znaleźć materiały? Dziś o dostęp do nich jest nie trudno. Zainspirować nas mogą niezliczone możliwości proponowane prze platformę YouTube. Znajdziemy tam mnóstwo ciekawych wierszyków. Zaczynając od tradycyjnego „Old McDonald Had a Farm”, po kołysankę „Twinkle, Twinkle, Little Star”, której melodia jest bardzo popularna.

Przykłady kanałów na YouTube, które proponują rozwijające piosenki i rymowanki w języku angielskim:

Super Simple Songs: https://www.youtube.com/user/SuperSimpleSongs

Maple Leaf Learning: https://www.youtube.com/user/MapleLeafHashima

Fairy Tales For You: https://www.youtube.com/user/FairyTalesForYou

Poczytajmy razem

Krótkie historyjki stworzą doskonałą okazję do nauki czytania w nowym, nieznanym dotychczas języku. Dzięki krótkim zdaniom i prostemu słownictwu dzieci szybko poznają opowiadania o różnorodnej tematyce.

Warto czytać dzieciom książki i opowiadania w wersji obcojęzycznej lub dwujęzycznej, szczególnie gdy dzieci znają daną bajkę w swoim ojczystym języku. Do tego celu najlepsze są książeczki z prostym tekstem i kolorowymi obrazkami. Szczególnie polecamy zaopatrzenie domowej biblioteki w książki takich anglojęzycznych autorów, jak Eric Carle, Nick Sharrat czy Julia Donaldson. Dzieci uwielbiają wracać do znanych tytułów i można wykorzystywać to choćby podczas codziennego rytuału czytania „na dobranoc”.

 

Czy mogę pomóc dziecku skoro nie znam języka?

Nawet nie znając języka, jesteśmy w stanie wspierać swoje dziecko w nauce. Jak? To bardzo proste. Czasami zabawa angielskim w domu okazuje się przyjemnością zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Wystarczy dodać zabawę z językiem do codziennych zajęć domowych. Można wypracować nawyk wieczornego słuchania obcojęzycznych bajek z dzieckiem. Obecność rodziców na tym etapie nauki jest niezwykle ważna dla dziecka. Rodzice są dla swoich dzieci największym autorytetem, a wspólna nauka utwierdzi tylko dziecko w przekonaniu, że nauka angielskiego jest czymś istotnym.

What colour is it?

Mimo, że brzmi to nieco poważnie bardzo ważne jest, by sprawdzać i kontrolować stan wiedzy dziecka. Jeżeli np. temat o kolorach macie już za sobą, wskazując coś w kolorze czerwonym, spytajcie po prostu „What colour is it?” zamiast dopytywać się „Jak po angielsku jest czerwony?”. Pierwsza wersja brzmi zdecydowanie bardziej naturalnie i automatycznie wywołuje pożądaną reakcję, czyli odpowiedź w tym samym języku, w którym padło pytanie.

Pamiętaj, że Ty jesteś największym autorytetem swojego dziecka! Wierząc w swoje dziecko dajesz mu sygnał, że potrafi i da radę!

http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/parents/websites

http://www.papugazusa.pl/jak-nauczyc-przedszkolaka-jezyka-angielskiego/