Listopad 2013

Listopad upłynął nam nad obserwacją zmian zachodzących w przyrodzie. Dnie stawały się coraz krótsze a pogodę przeplatał deszcz i śnieg.

Ta zimowa aura przyczyniła się do rozpoczęcia przez nas przygotowań do przedstawienia świątecznego.

W przerwach od ciężkiej pracy, prób do przedstawienia i zabaw obchodziliśmy dwa święta. Pierwszym z nich był Światowy Dzień Pluszowego Misia, w którym przyjaciele, Misie, towarzyszyły nam przy każdych czynnościach dnia codziennego. Drugim był Dzień Świętego Andrzeja. Przypomnieliśmy sobie tradycje, laliśmy wosk i wróżyliśmy przyszłe losy.

Zmiany zachodzące za oknem zachęciły grupę Butterflies do opisu pogody oraz dobierania odpowiednich części garderoby do warunków klimatycznych. Grupa motylków dopasowywała ubrania do poszczególnych części ciała oraz przygotowywała ubranka dla swoich pluszowych przyjaciół. Rozmawialiśmy na temat własnych uczuć, emocji, nastrojów. Każda osoba inaczej odczuwa zmiany, każdy inaczej reaguje na zmieniające się sezony, dlatego postanowiliśmy wyrazić własne uczucia tworząc maski z różnymi wyrazami twarzy.

Pszczółki pierwszy tydzień listopada poświęciły na zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze. Przyjrzeliśmy się znakom drogowym – ich kształtowi, barwom i przede wszystkim nauczyliśmy się odczytywać  ich ‘mowę’. Wiemy jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i co należy robić, gdy dzieje się coś złego (numer alarmowy 112). Wiemy także,  kto dba o nasze bezpieczeństwo i zdrowie ( policeman,  firefighter,  doctor, nurse, soldier, teacher). Następnie wcielaliśmy się w rolę archeologów- wiemy jak pracują, jakich narzędzi używają i na czym polega ich praca; odtwarzaliśmy też wspólnie świat dinozaurów (mountains, trees, sky, sun, sand, stones, lake, stream, grass, forest, jungle).  Koniec miesiąca to przyglądanie się naszym twarzom (forehead, face, hair, cheek, chin, nose, eyelashes, eyebrows, eses, ears, mouth, teeth, lips) i budowie naszego ciała (head,legs, arms, belly, back, bottom, feet,neck ). A wszystko to przeplecione intensywnymi zapoznawaniem się z historią Pinokia I intensywnymi przygotowaniami do świątecznego przedstawienia.

Grupa Ladybirds listopad rozpoczęła kontynuacją tematu związanego z odżywianiem. Rozmawialiśmy na temat różnych rodzajów owadów, warzyw (fruit and vegetables). Wykonywaliśmy wiele ćwiczeń i zadań manualnych i polonistycznych . starszaki przygotowały również kotyliony w związku ze Świętem Niepodległości. W listopadzie ćwiczyliśmy litery „L, l”, „O, o” oraz „P, p” nazywając różne obrazki, dzieląc ich nazwy na sylaby oraz głoski. Grupa Biedronek rozpoczęła również próby przedstawienia świątecznego, które w tym roku będzie dotyczyło historii Pinokia w świątecznej oprawie.