Styczeń 2014

W styczniu gościliśmy w przedszkolu miłe Panie Dentystki , które opowiedziały nam krótko o swoim zawodzie i dokonały badania w kierunku oceny stanu uzębienia naszych podopiecznych.

21 i 22 stycznia zaprosiliśmy wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków na specjalną uroczystość do naszego przedszkola. Dzieci  najpierw zaprezentowały piosenki i wierszyki ze swojego dziecięcego repertuaru, zaśpiewały również piosenki przy akompaniamencie naszej rytmiczki, Pani Marii. Następnie, dzięki pomocy Pani Małgorzaty Tremiszewskiej, udało się nam namówić Babcie i Dziadków do wspólnych zabaw wraz z dziećmi.

 

Styczeń, biedronki rozpoczęły od rozmów na temat zmieniającej się pogody. Dyskutowaliśmy na temat pór roku (seasons), zmian zachodzących w pogodzie (changes of weather). Zmiany zaobserwowaliśmy również w obrębie upływu czasu, zatem omówiliśmy zegar i jego części (the clock/watch, the pointers/hand – long and short, minutes, hours). Kolejny tydzień poświęciliśmy rozważaniom na temat instrumentów muzycznych (musical instruments), przypomnieliśmy sobie ich dźwięki i nazwy w języku angielskim. Rozmawialiśmy również o artystach, pojęciu sztuki (Art ) oraz mieliśmy okazję porównywać różne dzieła sztuki. W związku z nadchodzącym wielkimi krokami Dniem Babci i Dziadka, poświęciliśmy dużo czasu na rozmowy o naszych najbliższych oraz o przedmiotach z ich czasów, takich jak zabawki czy czarno-białe zdjęcia. Przygotowaliśmy prezenty dla naszych najbliższych, które dzieci przekazały podczas przedstawienia. Podczas ostatniego tygodnia stycznia naszym tematem były zimowe zabawy na śniegu, czemu sprzyjało długo oczekiwane nadejście zimowej, mroźnej pogody.

 

Grupa Bees w styczniu przyglądała się swojemu najbliższemu otoczeniu- porządkowi w pokoju, aranżacji naszych ogrodów.

Czystość i porządek zainteresował nas także w kontekście otaczającej nas przyrody – wiemy czym jest recykling i jak segregować poszczególne tworzywa. Zwróciliśmy również uwagę na wodę- różnorodność jej postaci i oczywiście sposoby rozsądnego z niej korzystania. W związku z obchodami Dnia Babci i Dziadka poznaliśmy członków naszej rodziny i jej strukturę – stworzyliśmy własne drzewo genealogiczne. Rozmawialiśmy o ulubionych  sposobach spędzania czasu z najbliższymi. Wykazaliśmy się też ogromną pracowitością i zaangażowaniem przygotowując upominki dla naszych kochanych babć i dziadków.

Ostatnim zagadnieniem, któremu poświęciliśmy uwagę w styczniu były nasze emocje i odczucia oraz odpowiadające im potrzeby, które nauczyliśmy się nazywać i wyrażać. Uczyliśmy się też zapobiegać nieprzyjemnym stanom przeziębienia i grypy, w związku z czym przygotowaliśmy pyszną, pełną witamin surówkę z sezonowych warzyw i owoców.

 

W nowym roku Grupa Motylków rozpoczęła swoją przygodę z Cheeky Monkey i jego przyjaciółmi. Odwiedziliśmy miasto małpki Cheeky i wybraliśmy się wraz z nią do wesołego miasteczka. Tam największą atrakcją były lustra zmieniające kształt ciała. Grupa Butterflies opisywała i nazywała poszczególne części ciała. Przygotowaliśmy kartonowy aparat fotograficzny, którym robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Wspólnie opisaliśmy nasze własne fotografie. Jednakże najwięcej czasu w styczniu poświęciliśmy przygotowaniom do Dnia Babci i Dziadka, na którym zaprezentowaliśmy nasze umiejętności w wybranych utworach muzycznych. Grupa Butterflies przygotowała niespodzianki dla dziadków w postaci medali dla najlepszej babci i dziadka oraz serc odciśniętych z własnych dłoni. Atmosfera nadchodzącego święta sprzyjała prowadzeniu rozmów na temat swoich najbliższych i znaczenia dziadków w życiu swoich wnuków. Nazywaliśmy poszczególnych członków rodziny i śpiewaliśmy piosenki z tematyką rodzinną. W przerwach pomiędzy nauką i pracą, oddaliśmy się zimowemu szaleństwu.